تبلیغات
دلتنگیای من - اسباب بازی کودکان
دلتنگیای من

اسباب بازی کودکان

یکشنبه 29 آذر 1388

منابع آگاه می گویند براساس تحقیقات قبلی تاثیر منفی برخی اسباب بازی ها بر بدن كودكان به اثبات رسیده كه از جمله این تاثیرات منفی علاوه بر سرطان می توان به اختلال هورمون های جنسی اشاره كرد
روانشناسان، شخصیت انسان را در سه بعد عقل، بازی و بلوغ ارزیابی می كنند. شخصیت عاقل، بخشی از وجود و بخشی از شخصیت هر انسان است كه با كنار هم گذاردن گزاره های منطقی، سهمی در رسیدن به نتیجه ای بی عیب و نقص دارد، شخصیت عاقل پیرامون وجود و درون خویش را واكاوی می كند تا در هر حركتی، كمتر دچار تزلزل شود،  اما شخصیت بالغ دوست دارد این گزاره های منطقی و چالش های ذهنی را در اختیار دیگران قرار دهد. روانشناسان از شخصیت بالغ هر فرد به عنوان شخصیت مشاور نیز یاد می كنند. مشاوران، عاقلانی هستند كه نتایج به دست آمده در گذر از پیچ وخم های ذهنی را به دیگران هدیه می دهند و دوست دارند به اطرافیان خویش كمك كنند.
اما شخصیت لاعب یا بخشی از وجود آدمی كه به سوی بازی گرایش دارد، اندكی متفاوت تر از دو شخصیت قبلی است. این بخش از وجود در تحرك جسمی، ذهنی و عاطفی، گزاره های منطقی را جست وجو نمی كند، بلكه از آنها نیز می گریزند.

منابع آگاه می گویند براساس تحقیقات قبلی تاثیر منفی برخی اسباب بازی ها بر بدن كودكان به اثبات رسیده كه از جمله این تاثیرات منفی علاوه بر سرطان می توان به اختلال هورمون های جنسی اشاره كرد
روانشناسان، شخصیت انسان را در سه بعد عقل، بازی و بلوغ ارزیابی می كنند. شخصیت عاقل، بخشی از وجود و بخشی از شخصیت هر انسان است كه با كنار هم گذاردن گزاره های منطقی، سهمی در رسیدن به نتیجه ای بی عیب و نقص دارد، شخصیت عاقل پیرامون وجود و درون خویش را واكاوی می كند تا در هر حركتی، كمتر دچار تزلزل شود،  اما شخصیت بالغ دوست دارد این گزاره های منطقی و چالش های ذهنی را در اختیار دیگران قرار دهد. روانشناسان از شخصیت بالغ هر فرد به عنوان شخصیت مشاور نیز یاد می كنند. مشاوران، عاقلانی هستند كه نتایج به دست آمده در گذر از پیچ وخم های ذهنی را به دیگران هدیه می دهند و دوست دارند به اطرافیان خویش كمك كنند.
اما شخصیت لاعب یا بخشی از وجود آدمی كه به سوی بازی گرایش دارد، اندكی متفاوت تر از دو شخصیت قبلی است. این بخش از وجود در تحرك جسمی، ذهنی و عاطفی، گزاره های منطقی را جست وجو نمی كند، بلكه از آنها نیز می گریزد.
این سه شخصیت در طول زندگی و حیات هر آدمی درپی هم بروز پیدا می كنند، یعنی ابتدا بازی، سپس عقل و بعد بلوغ، اما در هر مقطعی از رشد انسان، به شكل لحظه ای باز حضور هر سه را می توان ردیابی كرد، اگرچه اندكی تغییر شكل داده باشند. به عنوان مثال كودكان عمدتا در مقطع شخصیت لاعب هستند و صرفا دوست دارند به بازی و تفریح بپردازند، اما این نافی بروز شخصیت مشاور و عاقل در آنها نیست، به همان نسبت پیرمردان و پیرزنان نیز در لحظه هایی از حیات عاقل و بالغ خود، نسبت به بازی گرایش پیدا می كنند، هرچند بازی سالخوردگان را می توان در احساس نیاز به قدم زدن در پارك، بازی با نوه ها، تماشای تلویزیون، شب نشینی و یاد گذشته ها و... بررسی كرد كه این شكل از بازی، اندكی متفاوت از بازی كودكانه می نماید، اما ذات بازی یكی است و اصیل ترین شكل بروز آن همان چیزی است كه متعلق به كودكان است.
مقدمه، اندكی طولانی شد چون قصد ما از نوشتن مطلب زیر، تفكیك شخصیت ها و پدیدارشناسی بروز عینی آنها نیست. ما می خواهیم در مورد اسباب بازی بنویسیم، یعنی همان چیزی كه كودكان در بازی های خود بدان نیاز دارند. به عبارت دیگر تفاوت بازی كودكانه با بازی بزرگسالان را می توان در اسباب بازی دید، اگرچه گاه بزرگترها هم نسبت به نوعی از اسباب بازی علاقه نشان می دهند، به عنوان مثال نشستن روی تاب و تاب خوردن كه حتما باید با یك وسیله انجام شود، نوعی از بازی است كه بزرگترها نیز آن را دوست دارند.
محققان و روانشناسان كودك در مورد نقش بازی در رشد شخصیت كودكان به موارد بسیاری اشاره كرده اند كه مجموعه آنها را در چهار بخش می توان دسته بندی كرد: تاثیر بازی در رشد اجتماعی، نقش بازی در رشد عاطفی و رشد جسمی و رشد ذهنی كودكان. كودكان در بازی یاد می گیرند كه ارتباط درستی با محیط بیرون و دنیای خارج از خانه برقرار كنند، قدرت خلاقه آنها پرورش می یابد و حس همكاری و همیاری آنها رشد می كند. آنها با رعایت اصول و مقررات آشنا می شوند، خود را با بزرگسالان همسان می كنند، با مفهوم سلسله مراتب آشنا و در رعایت آن می كوشند، معنای رقابت، شكست و پیروزی را بخوبی تجربه می كنند، حمایت از افراد ضعیف را مزمزه می كنند و از انواع ترس ها،  كمرویی ها و خجالت ها رها می شوند.
به گفته روانشناسان، بازی نیاز به برتری جویی را ارضا می كند، موجب ابراز احساسات، عواطف، ترس ها و تردیدها، مهر و محبت و خشم و كینه می شود و هر یك از این عواطف و احساسات به حالت توازن و تعادل شكل می گیرد، بازی تمایل به جنگجویی را كم می كند و برون نگری را افزایش می دهد.
بازی موجب رشد هماهنگ دستگاه ها و اعضای مختلف بدن می شود،  حواس كودك را تقویت می كند و باعث می شود كودكان به توانایی های فكری، جسمی و عاطفی خودآگاهی پیدا كنند.
بازی قدرت یادگیری زبان را تقویت می كند، ضریب هوشی را افزایش می دهد و موقعیت استفاده از قوه تخیل را فراهم می آورد و در انتها اینكه در بروز شخصیت عاقل و بالغ، كودك نقش اساسی را بازی می كند؛ اما اسباب بازی ها.
اسباب بازی ها
برای ساختن یا خریدن انواع اسباب بازی توجه به چند نكته اساسی اهمیت دارد كه والدین نباید بسادگی از آنها بگذرند:
۱ - بهداشت اسباب بازی
۲ - قابلیت اسباب بازی
۳ - قیمت اسباب بازی
كمیسیون وسایل ایمنی كودكان زیر نظر كمیته ملی استاندارد پوشاك موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، تحقیقاتی راجع به اسباب بازی ها انجام داده كه ذكر پاره ای از نتایج به دست آمده خالی از لطف نیست. هدف از این تحقیق، آزمون ثبات رنگ وسایل و اسباب بازی كودكان در مقابل بزاق دهان وعرق بدن و نیز ایمنی آنهاست: هیچ نوع وسایل و اسباب بازی نباید به طور كلی یا جزئی یا با روكش از جنس نیترات سلولز ساخته شود، به استثنای توپ پینگ پنگ.
هیچ نوع اسباب بازی نباید با رنگی كه دارای سرب یا تركیبات آن بوده، رنگ آمیزی شود. در موارد استثنایی حداكثر نسبت وزنی عنصر سرب pb در تركیبات رنگی آن از پنج در هزار نباید تجاوز كند.
هیچ نوع اسبا ب بازی نباید با رنگی كه دارای آرسنیك یا تركیبات آن باشد رنگ آمیزی شود، مگر در موارد استثنایی كه دراین صورت حداكثر نسبت وزنی عنصر آرسنیك در تركیبات رنگی آن از 25/0 در هزار نباید تجاوز كند.
هیچ نوع اسباب  بازی نباید دارای تركیبات حل شدنی عناصر آنتیموان باریم،كادمیوم و كروم باشد مگر اینكه حداكثر نسبت وزنی عناصر فوق از 25/0در هزار تجاوز نكند.
منظور از كلمه رنگ، لاك، اكلیل، ورنی و سایر مواد مشابه است.
آیا فكر می كنید می توان امیدوار بود كه اسباب بازی های خارجی و داخلی از هر نظر از این استانداردها برخوردار باشند، آن هم صرفا در مورد بهداشت و ایمنی؟ اگر می خواهید جواب ما را جویا شوید باید بگوییم پاسخ منفی است.
چندی پیش پارلمان اروپا به ممنوعیت دائم به كارگیری گروهی از مواد شیمیایی كه به منظور نرم كردن ساختار فیزیكی اسباب بازی ها استفاده می شوند و سرطان زایی آنها به اثبات رسیده است رای داد.
این مواد موسوم به فتالات ها در روان كننده ها، حلال ها و مواد آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشكی، رنگ ها، لاك ها و بسته بندی مواد نیز به كار گرفته می شوند.
چنانچه كودكان، اسباب بازی های محتوی فتالات ها - همان عروسك های نرم- را به هنگام بازی در دهان بگذارند یا بجوند، مواد شیمیایی از طریق بزاق جذب بدن شده و احتمال بیماری سرطان  را سبب خواهد شد.
قاعدتا والدین برای فرزندان خود اسباب بازی خواهند خرید كه این وسایل یا در خارج تولید شده و به كشور قاچاق شده است یا اینكه تولید داخلی است. در مورد تولیدات خارجی، همانطور كه اشاره شد مشكل پارلمان اروپا با سازندگان اسباب بازی با استناد به آزمایش های كارشناسان دانشگاه راچستر نیویورك كه در ماه می۲۰۰۵ منتشر شد، حل نشده است.
منابع آگاه می گویند براساس تحقیقات قبلی تاثیر منفی برخی اسباب بازی ها بر بدن كودكان به اثبات رسیده كه از جمله این تاثیرات منفی علاوه بر سرطان، می توان به اختلال هورمون های جنسی اشاره كرد.
هشدار به والدین اینكه از خریدن اسباب بازی های نرم و خوشبو خودداری كنند. منابع خبری می گویند میزان واردات اسباب بازی از طریق گمرك های كشور طی سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه از نظرارزش ریالی و دلاری سه برابر افزایش یافته كه از آن به عنوان یك خطر بالقوه باید یاد كرد.
روابط عمومی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان چندی پیش هشدار داد كه در این مدت از میان 821 پرونده تشكیل شده در شورای نظارت بر اسباب بازی، 7هزار و 984 نوع اسباب بازی مورد بررسی قرار گرفته كه از این میزان با ورود 7 هزار و 855 نوع موافقت، 46نوع به صورت مشروط موافقت و با ورود 83 نوع دیگر مخالفت شده است، اما متاسفانه قاچاق اسباب بازی و فروش آن بویژه در تاناكوراها هنوز بازار داغی دارد.
گفتنی است ارزش ریالی واردات اسباب بازی از طریق گمرك از 3هزار تن اسباب بازی به ارزش ریالی 40میلیاردریال و حدود 4 میلیون و 300هزار دلار به 6برابر از نظر وزنی و۳ برابر از نظر ارزش ریالی و دلاری افزایش یافته است. در مورد تولیدات اسباب بازی داخلی این حرف را از ما نشنیده بگیرید:پژوهشی كه در دانشگاه علم و صنعت ایران با عنوان سنتز وجایگزینی رنگ های بهداشتی و ...
در وسایل كودكان انجام شده حاكی از آن است كه متاسفانه صنایع آموزشی كشور بدون در نظرگرفتن استانداردهای بین المللی و به طور غیر استاندارد از مواد پلیمری غیرمجاز و همچنین رنگ های غیرمجاز استفاده می كنند و هیچ نوع كنترلی نیز از این بابت اتخاذ نشده است.
لازم به ذكر است كه بهداشت و ایمنی اسباب بازی ها را از زاویه ای دیگر می توان بررسی كرد و آن تمیز نگه داشتن اسباب بازی توسط والدین و آموزش آن به كودكان است كه اهمیت ویژه ای دارد.
اما در مورد قیمت و قابلیت اسباب بازی ها به طور خلاصه می توان گفت كه به هیچ وجه قیمت، ارتباطی با كیفیت نداشته و والدین بهتر است این موضوع را هم به كودكان آموزش دهند. بهترین اسباب بازی ها، آنهایی هستند كه قدرت خلاقه كودك را پرورش می دهند و تخیل و تعقل او را تقویت می كنند. همچنین در نظر داشته باشید كه اگر اسباب بازی ها بتوانند تمامی حواس پنجگانه كودك را به یك اندازه تحریك كنند، بویژه لامسه، بینایی و شنوایی، اسباب بازی های خوبی هستند، اما منظور ما عروسك هایی نیست كه هم حركت می كنند، هم می خوانند و هم نورهای رنگارنگ را نمایش می دهند زیرا مفهوم خلاقیت در آنها صفر است. یك استاد دانشگاه در این باره پیشنهاد می دهد: نوزاد وقتی درون گهواره است، می توانیم با ابزار ساده چیزی درست كنیم كه مثلا وقتی دستش به آن می خورد چراغ های بالای سرش خاموش و روشن شوند یا همزمان با آن زنگی به صدا درآید، چنین وسایلی را برای كودكان هم می توان طراحی كرد تا بازی موجب رشد حركتی ذهنی آنها شود. آیا اسباب بازی های كودكان ما چنین ویژگی هایی دارند؟


How does Achilles tendonitis occur?
سه شنبه 28 شهریور 1396 12:28 ق.ظ
Hi, I do think this is an excellent blog.
I stumbledupon it ;) I may return yet again since
i have book marked it. Money and freedom is the best
way to change, may you be rich and continue to help other people.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  نظر شما درباره وبلاگ به طور کلی چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها