تبلیغات
دلتنگیای من - چگونه تمرکز حواس داشته باشیم؟
دلتنگیای من

چگونه تمرکز حواس داشته باشیم؟

سه شنبه 8 دی 1388

نوع مطلب :روان شناسی، 

تمرکز یکی از حالت های ذهن است و ذهن ابزاری است در دست شما و میتوانید به هر نحو که بخواهید از آن استفاده کنید «اختیار ذهن در دست شما است» انسانی که کنترل ذهنش را بدست بگیرد میتواند در هر زمینهای به کامیابی برسد. ذهن متمرکز در هر فعالیتی که بکار گرفته شود خواهد درخشید، یک دانشجو یا دانش آموز با ذهن کنترل شده و متمرکز، دانشجو یا دانش آموز ممتازی خواهد بود. انسانی با ذهن کنترل شده و تمرکز خوب در هر کاری موفق و پیروز میشود. اگر چه حافظه خوب در زندگی روزمره یکی از عوامل قطعی موفقیت و پیشرفت میباشد، اما تمرکز و حافظه قوی برای اقشار خاص مثل دانشجویان و دانش آموزان، معلمین، محققین و اساتید و همه کسانی که در راه کسب علم و دانش گام بر میدارند اهمیت بسیار بیشتری پیدا میکند. تمرکز خوب برگ برنده دانشجویان و دانش آموزان در زمان تحصیل است، همچنان که یکی از ویژگی های مردان بزرگ در کنار اراده قوی و پشتکار، حافظه خوب و تمرکز بالای آنان میباشد. 

به حافظه خود اعتماد کنید، آنرا تربیت کنید و به کار بگیرید. مغز انسان ارگانی بزرگ در فضایی کوچک می باشد. مغز یک انسان، بالغ بر ۱۰۰ میلیون سلول عصبی دارد یعنی انسان می تواند ۱۰۰ بیلیون پاره اطلاعات مختلف را به مغز بسپارد! ریچارد رستاک متخصص اعصاب میگوید برای نوشتن عددی که بیانگر توانایی مغز در بخاطر سپاری است باید برای مدت ۹۰ سال هر ثانیه یک صفر مقابل عدد ۱۰ قرار دهید!!!!!!!
آری مغز انسان دارای یک چنین توانایی بزرگ و شگرفی میباشد. یک عامل مهم در استفاده از این توانایی، تمرکز ذهن یا حضور قلب میباشد. با این حال آیا رسیدن به تمرکز و حافظه خوب ارزش صرف وقت و انرژی را دارد یا خیر؟!!
برای رسیدن به تمرکز، حافظه قوی و کنترل ذهن تصمیم جدی بگیرید و با اراده ای محکم در این راه قدم بگزارید. توجه داشته باشید رسیدن به کامیابی و موفقیت و آرامش بدون کنترل ذهن ممکن نیست. کنترل ذهن برای ما آرامش، شادی و موفقیت را به ارمغان خواهد آورد. در واقع میزان موفقیت شما به میزانی است که ذهن خود را کنترل کرده باشید.
● اندیشه و تمرکز
اندیشه ها مانند بذرهایی هستند که در سر زمین مستعد ذهن به زودی امکان رشد می¬یابند. عجیب اینکه سر زمین ذهن استعداد رشد هر نوع اندیشه را دارد، خواه اندیشه های منفی و مخرب و یا اندیشه های مثبت و سازنده، بنابراین هر بذر اندیشه که در این زمین مستعد کاشته شود و یا ناخواسته در زمین ذهن بیفتد و فرصت رشد پیدا کند، بزودی به ثمر می نشیند و محصول خود را تولید میکند و به صورت عمل و رفتار، اوضاع و شرایط تجلی می یابد.
اندیشه‌های مثبت، سازنده و نیک، میوههای نیک و مفید ببار میآورند، و منجر به عادات پسندیده و رفتار آرام میشوند . حاصل اندیشه های منفی و مخرب، عادتهای زشت و زیانبار خواهد بود. انسان محصول اندیشه های خود را برداشت میکند، خواه نیک، خواه پلید.
موفقیت و کامیابی حاصل اندیشه های سرشار از شهامت، اعتماد به نفس، عزم و اراده استوار می باشد. رفتار پاک و سالم حاصل اندیشه های پاک میباشد. سخت کوشی، تلاش و پشتکار حاصل اندیشه های سرشار از نیرو میباشد. اگر اندیشه انسان توانمند و قدرتمند باشد انسان توانمند و قدرتمند است، اگر اندیشه های انسان حقیر و سست باشد انسان حقیر، ضعیف و سست خواهد بود. اندیشه های لبریز از اعتماد به نفس، عزت نفس و قدرت اراده، انسانی با عزت نفس و اعتماد به نفس بالا و اراده ای پولادین میسازد که هیچ کاری برای او محال و نشدنی نیست و دست یافتن به هیچ هدفی دور از دسترس نمی باشد. انسان خلاق، با هوش و ذکاوت محصول اندیشه های سرشار از خلاقیت، هوش و ذکاوت است.
اندیشه انسان یکی از عوامل مهم و اثر گذار بر سطح انرژی های فردی، موفقیت ها و شکست های وی میباشد به این ترتیب که اندیشه های مثبت، مهر آمیز، خیرخواهانه، سرشار از توانمندی، هوش و خلاقیت بر شما اثر مثبت دارد و سطح انرژی های شما را بالا می برد، برعکس اندیشه های منفی، بدبینی ها، احساس تنفر از خود و دیگران، حسادت، خشم و هر گونه اندیشه حقیر و سُست بر شما اثر تخریبی میگذارد و سطح انرژی های شما را بشدت کاهش میدهد و انرژی زیادی از انسان میگیرد. لازم است تا انسان وجود خود را از این اندیشه ها و احساسات منفی که مانع رشد و شکوفایی استعدادهای او می شود دور نگه دارد.
بنابراین یکی از راه های مهم تغییر وضعیت تمرکز و حافظه تغییر اندیشه های حقیر و تبدیل آن به اندیشه های استوار و قدرتمند است. چون اندیشه سر چشمه عمل و منشاء رفتار ماست با دگرگون کردن اندیشه ها اعمال و رفتار ما نیز دگرگون می شود. به شما دانشجویان و دانش آموزان عزیز موکدا توصیه می نمایم که با عزم و اراده ای محکم و با اندیشه های لبریز از نشاط، امید و قدرت در جهت بهبود وضعیت خود و افزایش توان فردی خود بکوشید که توانایی های شما و میزان موفقیت های شما حد و مرزی ندارد، مطمئن باشید که تمرکز و حافظه خوب نه تنها در راه کسب دانش و فتح قله های موفقیت، بلکه در تمام ابعاد و مراحل زندگی در خدمت شما خواهد بود،کافیست بخواهید!

موانع کنترل ذهن و تمرکز عبارتند از:
۱) افکار منفی و بیهوده
۲) علایق شدید
۳) دلبستگی ها و تعلقات
۴) خشم
۵) کینه ها
۶) نگرانی ها
۷) حسادت
۸) خود خواهی
۹) مصرف مشروبات الکلی و سیکار
۱۰) عدم تعادل در زندگی
۱۱) افراط در بحث های بیهوده
ریشه خشم ما معمولا مربوط به اتفاقات گذشته است. اتفاقاتی که ما کنترلی بر آنها نداشته ایم، یا رفتار خودمان در گذشته و نیز رفتار گذشته دیگران با ما میباشد. اگر ما بتوانیم در لحظه حال زندگی کنیم بخش اعظم خشم ما نیز از بین خواهد رفت.
بهتر است بجای تلاش برای خشمگین نبودن سعی کنید آرامش داشته باشید! آرامش گوهری زیبا است و شخصیت شما را زیباتر میکند. انسان آرام و نیرومند نزد همه حرمت و احترام دارد. انسان هرچه آرام تر باشد، موفقیت و کامیابی او بیشتر میشود. توجه داشته باشید آرامش بیشتر، توانایی و اقتدار بیشتر را همراه خواهد داشت، همواره به دلتان بگویید، آرام، مطمئن، امیدوار و ساکن باش !
نگرانی های ما بیشتر از ترس وقایع و اتفاقاتی میباشد که در آینده ممکن است اتفاق بیفتند و مطابق میل ما نباشد. وقایعی که شاید اتفاق بیفتند! این ما هستیم که با رفتار و اندیشه های لحظه اکنون خود آینده را می سازیم، بنابراین دلیلی برای نگرانی وجود ندارد این جمله زیبا را همواره بیاد داشته باشید « چرا نگران باشم شاید هرگز اتفاق نیفتد »
بهتر است به جای نگران بودن لحظه حال خود را دریابیم و با انتخاب اندیشه های صحیح و مناسب، در آینده شاهد نتایج مطلوب این اندیشه ها باشیم و لحظه اکنون خود را نیز خراب نکنیم. نگرانی و افکار بیهوده را از وجود خود دور کنید و در مقابل آنها وابستگی نشان ندهید و مقاومت نکنید. بیاد داشته باشید، نگرانی و اضطراب خیلی زود انسان را ضعیف و آماده ابتلا به انوع بیماری های جسمی و ذهنی می‌کند.
● صفات تقویت کننده تمرکز
۱) اندیشه مثبت
۲) اعتماد بنفس و اراده
۳) زندگی در لحظه
۴) صداقت
۵) مهربانی و احترام
۶) سپاسگذاری
اندیشه مثبت: هیچ عمل و رفتاری بدون اندیشه از انسان صادر نمیشود و آنگونه که مولوی میگوید انسان چیزی جز اندیشه نیست.
ای برادر تو همه اندیشه ای
مابقی خود استخوان و ریشه ای
گر بود اندیشه ات گل گلشنی
ور بود خاری تو هیمه گلخنی
▪ اعتماد به نفس و اراده:
اراده موتور محرک انسان و نیروی برانگیزاننده انسان برای تلاش بیشتر، مطالعه و تحقیق است. تلاش و پشتکار برگ برنده جوانان موفق است، تا آنجا که نیوتن دانشمند بزرگی که او را نابغه نوابغ خوانده اند می گوید، یک درصد نبوغ، فکر و اندیشه ای است که به شما الهام می شود، ۹۹ درصد باقیمانده پشتکار و تلاش شما است. اراده پیشنیاز هر نوع موفقیت، ازجمله در امر تحصیل و پژوهش می باشد. جوانان عزیز با تقویت اعتماد به نفس و اراده خود می توانند به همه موفقیت های مورد نظر در تحصیل علم و دیگر عرصه های زندگی دست یابند. توصیه می شود در راه تقویت نیروی اراده خود همواره کوشا باشید.
▪ زندگی در لحظه:
می دانید که تمام توان و قدرت ما در لحظه حال است و ما در این لحظه میتوانیم آنگونه که شایسته و مناسب است رفتار نمائیم زیرا گذشته، گذشته، و آینده هنوز از راه نرسیده است، در فرهنگ و ادبیات ما اهمیت این موضوع به کرات بیان گردیده است:
دیروز که رفت هیچ از او یاد مکن فردا که نیامده است فریاد مکن
برنامده و گذشته بیداد مکن حالی خوش باش و عمر برباد مکن
انسانی که می خواهد در راه موفقیت، تمرکز و کنترل ذهن گام نهد باید ذهن خود را از گذشته خالی کند و به آینده اطمینان داشته باشد، اگر ما لحظه حال را درست و صحیح زندگی کنیم آینده بر وفق مرادمان خواهد بود.
▪ صداقت:
باید با خدا، خود و دیگران صادقانه برخورد کرد، اولین کسی که از انجام کار درست و صادقانه سود می برد خود شما هستید انجام کار صادقانه باعث رضایت شما می شود، شما را از خودتان خوشنود می کند، از ایجاد خشم از خود، زندگی و دیگران جلوگیری می کند و شما را به آینده امیدوار و مطمئن می کند. یادتان باشد زندگی درست و صادقانه همیشه ساده ترین راه می باشد. صداقت شما علاوه بر افزایش توانایی های شما و تقدیم احساس رضایت به شما، از شما به دیگران هم نفوذ می کند با این کار صداقت و درستی پراکنده می شود و از دیگران نیز به شما می رسد و این به نوبه خود کار شما را آسانتر می کند.
▪ مهربانی و احترام:
مهربانی با یکدیگر، احترام گذاشتن به دیگران و همه موجودات دیگر نشانه عشق و احترام به خودمان است، نشانه وجودی سرشار از محبت و عشق می‌باشد. در فرهنگ ما مهربانی و سپاسگذاری از دیگران، سپاسگذاری از خداوند قلمداد شده است. مهربانی با دیگران تاثیر خوب و مثبت بر خودمان دارد و ما را لبریز از عشق و نشاط میکند دیگران نیز با ما مهربانتر میشوند و این عشق روز افزون شده و تمام جوانب زندگی ما را در احساس زیبای عشق و محبت فرو میبرد و راه موفقیت را برای ما کوتاهتر و هموارتر میسازد. پس بیایید با خود، دیگران و همه موجودات مهربان باشیم و با عشق و احترام برخورد کنیم.« در قلب شما آنقدر محبت هست که می‌توانید به کمک آن تمام سیاره را شفا ببخشید.»
سپاسگزاری: اگر با دقت به درون و برون خود نظر بیندازید نعمت ها و توانایی ها و استعدادهای فرآوانی را مشاهده خواهید کرد، که باید به خاطر آنها سپاسگذار باشید. در مرحله اول از خدای خود که این استعداد و توانایی ها را به ما داده است و در مرحله بعد از خودمان که این توانایی ها را از حالت بالقوه به حالت بالفعل در آورده ایم و توانسته ایم از توانایی ها و استعدادهای نهفته وجود خود، برای رشد و بالندگی استفاده کنیم، قدردانی نمائیم.
« ابر و بادو مه و خورشید فلک » یعنی همه کائنات در کارند تا زندگی ما در این زمان امکان پذیر باشد، از طرفی امروزه علم ثابت کرده است که همه چیز حتی ماده به ظاهر بی جان نیز دارای شعور و ادراک است بنابراین شایسته است از همه اشیاء و ابزار سپاسگذار باشید. با این کار شاهد همکاری بیشتر کائنات در راه کسب موفقیت ها خواهیم بود و زندگی ما سرشار از نعمت، موفقیت و کامیابی خواهیم شد. مشکلات، تجربه های سازنده زندگی ما می باشند باید به خاطر این تجربیات هم سپاسگذار باشیم. سپاسگذاری عشق را در وجود ما به حرکت درآورده و جان ما را لبریز از شهد شیرین عشق و محبت میکند.


Can you grow taller with exercise?
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:41 ق.ظ
I really like reading through an article that can make men and women think.
Also, thanks for allowing me to comment!
What do you do for Achilles tendonitis?
پنجشنبه 2 شهریور 1396 02:23 ب.ظ
Every weekend i used to pay a visit this web page, for the reason that i wish for enjoyment,
since this this web page conations really good funny material too.
cristina4murray61.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 08:27 ق.ظ
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's weblog link on your page at appropriate
place and other person will also do same for you.
ستاره
چهارشنبه 18 بهمن 1391 04:22 ب.ظ
سلام خیلی عالی بود موفق باشید
afi
دوشنبه 2 اسفند 1389 03:33 ب.ظ
مرسی خسته نباشید
خیلی مفید بود
آرشین
چهارشنبه 27 مرداد 1389 12:06 ب.ظ
ممنون از مطلب مفیدتون:)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  نظر شما درباره وبلاگ به طور کلی چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها