تبلیغات
دلتنگیای من - اعیاد باستانی ایران
دلتنگیای من

اعیاد باستانی ایران

پنجشنبه 20 اسفند 1388

نوع مطلب :اجتماعی، 

هفت سین به معنای هفت قلم شیئی كه نام آن‌ها با حرف «س» (سین) آغاز می‌شود، یكی از اجزای اصلی آیین‌های سال نو است كه بیشینه‌ی ایرانیان آن را برگزار می‌كنند. این اقلام سنتاً در سفره‌ی هفت سین چیده و به نمایش گذاشته می‌شوند. این سفره‌ای است كه هر خانواده‌ای بر روی زمین (یا بر روی میز) در اتاقی كه معمولاً به میهمانان گرامی اختصاص داده شده می‌گسترد و این اقلام بر روی آن قرار داده می‌شود: در بالای سفره (در دورترین فاصله از در) آینه‌ای گذاشته می‌شود، كه در دو طرف آن شمع‌دان‌هایی دارای شمع نهاده شده (سنتاً مطابق با شمار فرزندان خانواده)، در پایین آن نسخه‌ای از قرآن (از شاهنامه یا دیوان حافظ نیز استفاده می‌شود)، تُنگی كه معمولاً حاوی یك ماهی لایی (بسیاری از خانواده‌ها یك كوزه آب باران را كه قبلاً جمع آوری شده و/ یا كاسه آبی كه حاوی برگ سبز انار، نارنج، یا شمشاد است نیز می‌افزایند)، ظرف‌های حاوی شیر، گلاب، عسل، شكر، و (1، 3، 5 یا 7 عدد) تخم مرغ رنگ‌آمیزی شده گذاشته می‌شود. مركز سفره عموماً با گل‌دانی از انواع گل‌ها، معمولاً سنبل و شاخه‌های بیدمشك فروگرفته می‌شود. كنار آن، سبزه و دست‌كم شش قلم دیگر كه با حرف سین آغاز می‌شوند (تشریح شده در زیر)، ظرفی حاوی میوه (سنتاً سیب، پرتقال، انار، و به)، چند نوع نان (اغلب شیرین)، ماست و پنیر تازه، شیرینی‌های گوناگون، آجیل (مخلوط خشك و بو داده شده‌ی تخم‌های نخودچی، خربزه، گندم برشته، برنجك، و فندق و گردو، كه همگی با كشمش آمیخته ‌شده‌اند) قرار داده می‌شود. 

جشن زایش اشو زردشت

ششمین روز فروردین که بنا به نظر بسیاری محققان و موبدان زرتشتی، سالروز تولد زردشت اسپنتمان است، به نوروز بزرگ معروف است. دراین روز زردشیان در آتشكده‌های هر شهر گردهم می آیند، به سخنرانی‌های مذهبی گوش می‌دهند، اوستا می‌خوانند و تولد پیامبرشان را جشن می‌گیرند. آب پاشیدن به همدیگر، دود کردن اسپند و پخش کردن سنجد و آویشن نیز از دیگر مراسم‌های این جشن است.
گاتاخوانی، دف زنی و سخنرانی در مورد تاریخچه نوروز و جشن زایش زردشت از جمله برنامه‌های این مراسم می باشد. حضور در نیایشگاه شاور اهرام ایزد و سایر نیایشگاه‌ها و مكان‌های مقدس دینی در صبح روز ششم فروردین از دیگر آیین‌های بزرگداشت زایش زردشت است، كه در همه شهرهای زردشتی نشین برگزار می‌شود.

سیزده به در

جشن سیزده فروردین ماه روز بسیار مبارک و فرخنده است. ایرانیان چون در مورد این روز آگاهی کمتری دارند آن روز را نحس می دانند و برای بیرون کردن نحسی از خانه و کاشانهً خود کنار جویبارها و سبزه ها می روند و به شادی می پردازند. تا کنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز نحس است. بلکه قریب به اتفاق روز سیزده نوروز را بسیار مسعود و فرخنده دانسته اند. مثلا در صفحهً 266 آثار الباقیه جدولی برای سعد و نحس آورده شده که در آن سیزده نوروز که تیر روز نام دارد کلمهً ( سعد ) به معنی فرخنده آمده و به هیچ وجه نحوست و کراهت ندارد.  بعد از اسلام چون سیزدهً تمام ماه ها را نحس می دانند به اشتباه سیزده عید نوروز را نیز نحس شمرده اند. وقتی دربارهً نیکویی و فرخنده بودن روز سیزدهم نوروز بیشتر دقت و بررسی کنیم مشاهده  می شود موضوع بسیار معقول و مستند به سوابق تاریخی است. سیزدهم هر ماه شمسی که تیر روز نامیده می شود مربوط به فرشتهً بزرگ و ارجمندی است که " تیر " نام دارد و در پهلوی آن را تیشتر می گویند. فرشتهً مقدس تیر در کیش مزدیستی مقام بلند و داستان شیرینی دارد. ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند.

سبزه گره زدن

افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است. در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است. گفته های حمزه اصفهانی در کتاب سنی ملوک الارض و انبیاء و گفته های مسعودی در کتاب مروج الذهب جلد دوم و بیرونی در کتاب آثار الباقیه بر پایهً همان آگاهی است که در منابع پهلوی وجود دارد. مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند. این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می کنند و علف گره می زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است. در کتاب مجمل التواریخ چنین آمده " اول مردی که به زمین ظاهر شد پارسیان او را کل شاه گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزدهً نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند " . چنانکه در بحث جشن نوروز اشاره شد کردهای ایران و عراق که زرتشت را از خود می دانند روز سیزدهم فروردین را جزو جشن نوروز به حساب می آورند. 

جشن اردیبهشتگان

نیلوفر،گل نیلوفر،گل

نیلوفر،گل نیلوفر،گل

نیلوفر،گل نیلوفر،گل

نیلوفر،گل نیلوفر،گل

نیلوفر،گل نیلوفر،گل


جشن اردیبهشتگان كه یكی از جشن های بزرگ دینی زرتشتیان است ، با برابری روز و ماه اردیبهشت، یعنی دوم اریبهشت ماه تقویم فصلی هماهنگ است.این روز بزرگ یادآور فروزهء اهورایی اردیبهشت یا اشه وهیشته و ویژگیهای آن یعنی بهترین راستی و پاكی می باشد.اردیبهشت، دومین امشاسپند، دارای انگاره ای مادی است به نام آتش یا آذر، فروغی خدا داده كه گرمی بخش و فروزان و پاك كننده و در یك كلام زندگی بخش است و پرتوهای نورانی آن هستی را از نیستی جدا می گرداند وراست را از دروغ باز می شناساند. پس بجاست كه آتش را نموداری از آن داده بزرگ بدانیم.
بهترین راستی برترین نعمتی است كه دست یابی به آن یعنی پیروزی بزرگ و این پیروزی شایسته جشنی است بس بزرگتر با نام جشن اردیبهشتگان یا جشن اخلاق.

جشن تیرگان

این جشن میان زرتشتیان دوره ای ده روزه داشت و از تیر روز از تیرماه ، روز سیزدهم شروع و به باد ایزد یعنی روز بیست و دوم پایان می گرفت. زرتشتیان تیرگان را “ تیر و جشن Tiru-Jashn ” می نامند و برایش اهمیت فراوانی قایل اند. لباس و پوشاك نو می پوشند و نقل و شیرینی و میوه و خوراك های سنتی و ویژه می پزند. پیش از این روز خانه را خوب پاكیزه نموده و بامدادان شست و شو می كنند و خواندن دو نیایش “ خورشید نیایش ” و “ مهرنیایش” از اوستا را بسیار نیكو می دانند
شاید “ تیر و جشن” یكی از شادترین جشن های كهن ایرانی بوده باشد. در این جشن بیش از همه بچه ها بهره می بردند با تارهای نخی و رنگینی كه به مچ دست می بستند در كوچه ها و خانه ها و بامها می دویدند ، ترانه می خواندند و كنار نهرها و جویها و تالاب ها به هم آب می پاشیدند و یا به آب می پریدند .

جشن امردادگان

3 امرداد:

واژه اوستایی امرداد،(امرتاته- Amertata) است که به معنی بی مرگی است و اگر الف آن را که پیشوند نفی است از قلم بیندازیم معنی آن عوض شده و فرشته بی مرگی و جاودانگی به دیو نیستی و مرگ تغییر شکل می دهد. زیرا همانطور که امرداد به معنای بی مرگی است مرداد معنی مرگ می دهد.بنابراین شایسته است که این کلمه را امرداد بخوانیم، و چون امرداد فرشته جاودانگی و بی مرگی می باشد، در عالم جسمانی نگهبانی گیاهان و روییدنی ها و آبادانی و افزایش دار و درخت با اوست. نیاکان ما در این روز به باغ ها و مزارع خرم و دلنشین می رفتند و پس از نیایش به درگاه اهورامزدا طی مراسمی این جشن را با شادی و سرور در هوای پاک و در دامن طبیعت برگزار می کردند.

جشن شهریورگان

شهریور‌روز از شهریورماه یا چهارمین روز این ماه، برابر است با جشن شهریورگان که از آیین‌ها و مراسم وابسته به آن هیچگونه آگاهی در دست نیست. برگزار نشدن آیین‌های جشن شهریورگان توسط ایرانیان در زمانی طولانی، موجب شده است تا همه جزئیات آن به فراموشی سپرده شود و حتی در متون کهن نیز آگاهی‌های چندانی در باره آن فرا دست نیاید.

نام شهریور در متون اوستایی به گونه «خْـشَـتْـرَه ‌وَئیریَـه» آمده که به معنای تقریبی «شهر و شهریاری (شهرداری) آرمانی و شایسته» است. چنین می‌نماید که این اندیشه‌ و آرمان، خاستگاه نظریه‌های افلاطون و فارابی در زمینه «آرمان‌شهر» یا «مدینه فاضله» بوده باشد. نام شهریور چند بار به همین معنا در «گاتها»ی زرتشت نیز آمده است و بعدها در اوستای نو، او را به گونه‌ای تشخص‌یافته به پیکر یکی از امشاسپندان در می‌آورند.

مهرگان: عید جوانان و آینده سازان 

روز های ماه در ایران باستان نام های خاص داشتند و ازجمله روز شانزدهم هر ماه «مهر» بود. بنابراین «روز مهر» در ماه مهر (شانزدهم)، مهمترین روز آیین های مهرگان بود. آیین های مهر (جشن های مهرگان) پس از نوروز، مهمترین عید ملی ایرانیان بوده است. نوروز با بهار و شكوفه و نوید بركت آغاز می شد و مهرگان به خاطر پایان رسیدن كار جمع آوری محصول و آغاز شش ماهه شب های طولانی تر و سرما. 

«مهرگان» ویژه آیین های سپاسگزاری به درگاه خداوند [اهورامزدا] است كه این همه نعمت را به انسان ارزانی داشته و نیز استفاده از این فرصت برای تحكیم دوستی ها، محبت ها و عواطف انسانی بوده است. به نظر بسیاری از مورخان، «مهرگان» آیین الزام ایرانیان به دوستی كردن و مهر ورزیدن به یكدیگر هم به شمار می آید. در گذشته، در روزهای مهرگان (4 تا 6 روز) مردم مهمانی های بزرگ برپا می كردند و پذیرایی با میوه تازه در مهرگان و میوه خشك (آجیل و خشكبار) در نوروز؛ رسم تغییرناپذیر ایرانیان از عهد باستان بوده است.

جشن آبانگان

 4 آبان ماه

آبان به معنای آب و هنگام آب است و یکی از عناصر پاک کننده نزد زردشتیان است. درباره پیدایش جشن آبانگان روایت است که در پی جنگ های طولانی بین ایران و توران، افراسیاب تورانی دستور داد تا کاریزها و نهرها را ویران کنند. پس از پایان جنگ پسر تهماسب که زو نام داشت دستور داد تا کاریزها و نهرها را لایروبی کنند و پس از لایروبی آب در کاریزها روان گردید. ایرانیان جاری شدن آب را جشن گرفتند. در روایت دیگری آمده است که پس از هشت سال خشکسالی در ماه آبان باران آغاز به باریدن نمود و از آن زمان جشن آبانگان پدید آمد. زردشتیان در این روز همانند سایر جشن ها به آدریان ها می روند و پس از آن به کنار جوی ها و نهرها رفته با خواندن اوستای آب زور (بخشی از اوستا) که توسط موبد خوانده می شود، اهورامزدا را ستایش کرده و درخواست فراوانی آب و نگهداری آن را می نمایند و پس از آن به شادی می پردازند.

جشن آذرگان

3 آذر ماه

آذر به چم(معنی) آتش است. و یکی دیگر از چهار آخشیج(عنصر پاک کننده) نزد زردشتیان می باشد. از آنجا که آتش بهترین و سریع ترین عنصر پاک کننده و گرما است از زمان های قدیم مورد احترام بوده است. زردشتیان در جشن آذرگان مانند سایر جشن ها با لباس آراسته و تمیز به آدریان ها می روند و با خواندن آتش نیایش(بخشی از اوستا) اهورامزدا را سپاس گفته و پس از نیایش به شادی می پردازند.

جشن دیگان

دی یا دتوشو Daatoshu به معنی دادار و آفریدگار است و در نامه های اوستایی اغلب به جای واژه اهورامزدا به کار رفته است. اگر به نام سی روز ماه توجه کنید، مشاهده می نمایید که روزهای هشتم و پانزدهم و بیست و سوم هر ماه به نام دی نامگذاری شده و برای تمیز آنها از یکدیگر هر یک به نام روز بعدش خوانده شده است و اورمزد که آن هم نام خداوند می باشد. بدین گونه : اورمزد، دی بآذر، دی بمهر و دی بدین. بنابراین در ماه دی چهار روز به نام خدا نامیده شده و در ماه دی چهار بار جشن دیگان برگزار می شود.

 1. اورمزد و دیماه : نخستین روز دی ماه باستانی/ 25 آذر ماه خورشیدی
 2. دی به آذر و دیماه : هشتمین روز دی ماه باستانی/ 2 دی ماه خورشیدی
 3. دی به مهر و دیماه: پانزدهمین روز دی ماه باستانی/ 9 دی ماه خورشیدی
 4. دی بدین و دیماه : بیست و سومین روز دی ماه باستانی/17 دی ماه خورشیدی

 در ایران باستان نخستین جشن دیگان در ماه دی یعنی روز اورمزد و دی ماه ، خرم روز نام داشته است و در این روز که شب پیش، بزرگترین شب سال بوده است، پادشاه و حاکم دیدار عمومی با مردم داشته است.

جشن شب یلدا

 جشن شب یلدا جشنی ست که از 7000 سال پیش تا کنون در میان ایرانیان برگزار میشود. 7000 سال پیش نیاکان ما به دانش گاهشماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است. در این جستار از سخنرانی دکتر جنیدیو دکتر کزاری برداشت هایی شده:

 جشن شب یلدا، همانند جشنهایی همچون نوروز و مهرگان، پس از تازش اسکندر، تازیان، و مغولها پابرجا مانده است و در تک تک خانه های ایرانیان راستین با گردآمدن خانواده ها به دور هم برگزار میشود.

فردوسی بزرگ در شاهنامه میگوید:  

نباشد بهار و زمستان پدید **** نیارند هنگام رامش نوید

  از این بیت میتوان پی برد که در سرزمینهایی بجز ایران آغاز فصل ها را نمیدانستند اما ایرانیان در آن زمان به این دانش دست پیدا کرده بودند.

 در زمان تاختن تازیان به ایران گاهشماری ایرانیان که بر پایه ی خورشید بود، به گاهشماری بر پایه ی ماه دیگرگون شد، اما پس از چندی خیام بروی کار آمد و این گاشماری خورشیدی را دوباره بنیان نهاد تا باز جشنهای ما زنده باشند و ما آنها را برگزار کنیم.

جشن سده

واژه سده : بیشتر دانشمندان نام سده را گرفته شده از صد می دانند. ابوریحان بیرونی می نویسد: “سده گویند یعنی صد و آن یادگار اردشیر بابكان است و در علت و سبب این جشن گفته اند كه هرگاه روزها و شب ها را جداگانه بشمارند، میان آن و پایان سال عدد صد بدست می آید و برخی گویند علت این است كه در این روز زادگان كیومرث، پدر نخستین، درست صدتن شدند و یكی از خود را بر همه پادشاه گردانیدند” و برخی برآنند كه در این روز فرزندان مشی و مشیانه به صد رسیدند و نیز آمده : “شمار فرزندان آدم ابوالبشر در این روز به صد رسید .” 
نظر دیگر اینكه سده معروف، صدمین روز زمستان از تقویم كهن است، زمستان در تقویم كهن 150 روزه و تابستان 210 روزه بوده است و برخی گفته اند كه این تسمیه به مناسبت صد روز پیش از به دست آمدن محصول و ارتفاع غلات است.

جشن بهمنگان

دومین روز از بهمن ماه یاستانی (26 دی خورشیدی)

بهمن از واژه اوستایی وهومن(Vohuman) به معنی اندیشه نیک می باشد، وهومن یکی از امشاسپندان نزدیک به درگاه اهورامزدا می باشد. اشوزرتشت برای دریافت پیام های اهورایی از وهومن یاری می گیرد. پاسبانی چهارپایان سودمند در عالم جسمانی به این امشاسپند واگذار می شود. از این رو زرتشتیان در جشن بهمنگان یا بهمنجه که در روز بهمن از ماه بهمن واقع می شود از کشتار حیوانات سودمند و خوردن گوشت آنان خودداری می نمایند و برخی از زرتشتیان پرهیز از خوردن و کشتار را در تمام روزهای بهمن ادامه می دهند. این جشن حامی مردان درستکار می باشد.

چهارشنبه سوری نام واپسین چهارشنبه‌ی تقویم خورشیدی ایرانی است، كه شب آن با رسوم و آیین‌هایی ویژه، خصوصاً پرش از روی آتش مشخص می‌شود. نام‌های محلی گوناگون این روز عبارت است از: گول چارشمبه (اردبیل)، گوله گوله چارشمبه (گیلان)، كوله چووارشمبه (كردستان)، چووارشمبه كولی (قروه، نزدیك سنندج)، و چارشمبه سرخی (اصفهان). برخی دانشمندان واژه‌ی «سوری» را با «سور» (میهمانی، جشن) ارتباط داده و آن را به معنای «وابسته به سور، جشن‌آمیز» گرفته‌اند، برخی دیگر، به طور موجه‌تری، سور را گونه‌ای دیگر از واژه‌ی سرخ می‌پندارند (مانند گل سوری ”گل سرخ“) و آن را اشاره‌ای به خود آتش یا به «سرخی»، به مفهوم تن‌درستی یا بلوغ، كه به طور فرضی با پرش از روی آتش به دست می‌آید، می‌انگارند. كاربرد عنوان متفاوت چارشمبه سرخی در اصفهان و قرار داشتن گونه‌ی گویشی رایج سور در برابر سرخ، تأیید دیگری است بر این دیدگاه. 

سپندارمذگان

 در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، كه از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است!

این روز "سپندار مذگان" یا "اسفندار مذگان" نام داشته است.

 فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است كه در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می كردند و علاوه بر اینكه ماه ها اسم داشتند، هریك از روزهای ماه نیز یك نام داشتند.سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن.

 زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یك چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.


Сialis
چهارشنبه 21 شهریور 1397 07:18 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
Thanks for the post. I will definitely return.
гроші в кредит на картку онлайн
شنبه 22 اردیبهشت 1397 08:55 ق.ظ
срочно взять кредит онлайн
кредит на карту украина без отказа
взять кредит по паспорту онлайн
кредит на карту 100 одобрение украина
онлайн кредит на карту украины
без отказов ком юа
деньги быстро на карту
Buy generic cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:27 ق.ظ

Terrific forum posts. Thanks a lot!
low dose cialis blood pressure cialis tablets we use it cialis online store tadalafil 20 mg click now cialis from canada cialis rezeptfrei cialis online buy cheap cialis in uk enter site very cheap cialis cialis great britain
imvu free credits
چهارشنبه 16 اسفند 1396 01:44 ق.ظ
وقتی که یک نفر به دنبال چیزهای ضروری خود میگردد، بنابراین او میخواهد باشد
در دسترس است که در جزئیات، در نتیجه این چیزی است که در اینجا نگهداری می شود.
hack credits livejasmin
جمعه 4 اسفند 1396 06:54 ق.ظ
من تحت تاثیر قرار می گیرم، باید بگویم. رنج می برم که من یک وبلاگ را روبرو می کنم
هر دو به طور یکسان آموزش و پرورش و جذاب، و بدون شک، شما ضربه
ناخن بر روی سر. مسئله چیزی است
چند نفر از مردم در مورد هوشمندانه صحبت می کنند. من بسیار خوشحالم که در طول شکار من برای چیزی که مربوط به این موضوع است، در این مورد آمده ام.
hydroponics
پنجشنبه 3 اسفند 1396 08:59 ب.ظ
سلام این تا حدودی موضوع نیست، اما من می خواستم بدانم
اگر وبلاگ ها از ویراستاران WYSIWYG استفاده می کنند یا اگر شما باید به صورت دستی با HTML کد کنید.

من بلافاصله شروع به کار میکنم، اما بدون دانستن برنامه نویسی، می خواهم بدست بیارم
مشاوره از کسی که تجربه دارد هر گونه کمک بسیار بزرگی خواهد بود
استقبال مینماید!
running fred cheats
دوشنبه 2 بهمن 1396 11:51 ب.ظ
ما داوطلبانه هستیم و طرح جدیدی را در جامعهمان باز می کنیم.

سایت شما به ما اطلاعات مفیدی برای کار در اختیار ما گذاشت. شما یک فرآیند بسیار مهیج و ما را انجام داده اید
کل گروه به احتمال زیاد به شما سپاسگزار خواهد بود.
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 09:03 ب.ظ
وای، طرح بندی وبلاگ عالی! چقدر سابقه بلاگ نویسی دارید؟

کاری میکنید که بلوگنویسی به نظر آسان بیاید. نگاه کلی وب سایت شماست
با شکوه، به تنهایی محتوای!
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 10:02 ب.ظ
این موضوعی است که نزدیک به قلب من است... خیلی ممنون دقیقا جزئیات دقیق کجاست؟
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 08:35 ب.ظ
پست بسیار توصیفی، من آن را دوست داشتم.

آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 09:00 ب.ظ
خیلی باحال! برخی از نکات بسیار معتبر! من از شما قدردانی میکنم
نوشتن و به علاوه بقیه سایت واقعا خوب است.
stds testing
یکشنبه 14 آبان 1396 05:53 ق.ظ
Thanks for finally writing about >دلتنگیای من - اعیاد باستانی
ایران <Liked it!
std testing price
شنبه 13 آبان 1396 09:36 ب.ظ
هی، تو کار شگفت انگیزی انجام دادی من قطعا
digg آن و شخصا به دوستان من توصیه. من مطمئن هستم که آنها
از این سایت سود خواهد برد.
best supplement medicare plans
جمعه 12 آبان 1396 10:28 ب.ظ
عالی ارسال، بسیار آموزنده است. من فکر می کنم که چرا متخصصان مخالف این بخش این را درک نمی کنند.
تو باید به نوشتنت ادامه بدهی. من مطمئن هستم،
شما در حال حاضر یک پایگاه خواننده بزرگ دارید!
ask a psychic question
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:28 ق.ظ
اوه خدای من! شخص بسیار معروف! با تشکر از شما، با این حال من با مشکلات مواجه هستم
RSS شما. من نمی فهمم چرا من نمی توانم به آن بپیوندم.
آیا کسی با مسائل مربوط به RSS مشابه دارد؟ هر کسی که جواب را می داند می تواند مهربانی داشته باشد
جواب بده با تشکر!!
best psychic medium
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:43 ق.ظ
من واقعا از طراحی و طرح سایت شما لذت می برم. این بسیار آسان است
در چشم که باعث می شود آن را بسیار راحت تر برای من به اینجا آمده است
و بیشتر بازدید کنید. آیا شما یک توسعه دهنده را استخدام کردید؟
تم خود را ایجاد کنید؟ کار فوق العاده!
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:12 ب.ظ
این چشمگیر است که شما از ایده های این پاراگراف و همچنین از گفتگوی ما که در اینجا ساخته شده است، می توانید دریافت کنید.
hack clash royale
سه شنبه 9 آبان 1396 12:59 ق.ظ
ممنونم برای یک وبسایت آموزنده دیگر. محل
دیگر ممکن است فقط این نوع از اطلاعاتی را که در چنین مواردی نوشته شده است، دریافت کنم
یک شیوه ای کامل؟ من یک چالش دارم که فقط در حال حاضر هستم
در حال اجرا است، و من برای دیدن چنین اطلاعاتی در نظر گرفته ام.
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 09:35 ب.ظ
بی تردید آنچه را که اظهار داشتید را در نظر بگیرید. به نظر می رسد توجیه مورد علاقه شما در وب، ساده ترین عامل است
به حساب آوردن من به شما می گویم، قطعا وقتی دیگران ناراحت می شوند
مسائلی را که آنها به روشنی در مورد آنها نمی دانند را در نظر بگیرید. شما کنترل کردید تا ناخن را از بالا بگیرید و همچنین تمام چیز را بدون نیاز به عوارض جانبی تعریف کردید، افراد می توانند سیگنال بگیرند.
احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید متشکرم
std testing centers
دوشنبه 8 آبان 1396 09:00 ب.ظ
من لذت می برم، در نتیجه من دقیقا همان چیزی را پیدا کردم که من دنبالش بودم.
شکار چهار روزه من را تمام کرده ام! خداوند شما را مردمی کند داشتن یک
روز خوب. خدا حافظ
anonymous std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 05:08 ب.ظ
سلام من وبلاگ شما استفاده از msn را کشف کردم. این مقاله واقعا به خوبی نوشته شده است.
من اطمینان دارم که آن را نشانه گذاری کنم و برای یادگیری بیشتر اطلاعات مفید خود برگردم.

از پستتان ممنونم. قطعا برگشتم
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 03:49 ق.ظ
مقاله بزرگ! این نوع اطلاعاتی است که باید در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته شود.
ترساندن در موتورهای جستجو در حال حاضر موقعیت این ارائه بالاتر!
بیا و از وب سایت من راهنمایی بفرمایید. با تشکر =)
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 09:56 ب.ظ
هوم کسی است که با مشکلات مواجه می شود
در بارگیری این وبلاگ؟ من سعی می کنم برای تعیین اینکه آیا یک مشکل در مورد من است
پایان یا اگر این وبلاگ است. هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
cheap phone psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:58 ب.ظ
کالاهای عالی از شما، مرد من درک می کنم
مسائل شما پیش از این و شما فقط بسیار با شکوه هستید.
من واقعا دوست دارم آنچه شما در اینجا به دست آورده اید، واقعا شبیه چیزی است که شما آن را بیان می کنید
راه آن را می گویید شما آن را سرگرم کننده و شما هنوز هم برای نگه داشتن آن هوشمندانه مراقبت.
نمی توانم انتظار داشته باشم از شما بیشتر بخوانم. این سایت خیلی عالی ای می باشد.
std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:34 ق.ظ
این واقعا یک قطعه اطلاعات عالی و مفید است. خوشحالم که این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید.

لطفا ما را با این موضوع آگاه سازید با تشکر برای به اشتراک گذاری
cheap psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:13 ق.ظ
من بازدید کننده منظم هستم، چگونه همه شما هستم؟
این پاراگراف نوشته شده در این وب سایت واقعا لذت بخش است.
std screening near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:25 ق.ظ
این اولین بار نیست که برای دیدن این وب سایت مراجعه کنید، من از این وب سایت بازدید می کنم و هر روز اطلاعات خوبی از اینجا دریافت می کنم.
Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:06 ب.ظ
Hi there friends, its fantastic piece of writing concerning teachingand entirely
defined, keep it up all the time.
What is distraction osteogenesis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:36 ب.ظ
This is a topic that is near to my heart... Thank you!
Exactly where are your contact details though?
chaturbate token generator hack
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:33 ب.ظ
Hi there, just became aware of your blog through Google,
and found that it is really informative. I'm going to watch
out for brussels. I'll appreciate if you continue this in future.

Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  نظر شما درباره وبلاگ به طور کلی چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها